Jdi na obsah Jdi na menu

Konfikt, rozpor degeneruje mozog. Lipnutie na predsudkoch. Predsudok znamená názor urobený dopredu. Sme plní predsudkov. Váš názor proti názoru iného. Názor znamená dohady, nedostatok dôkazov, založený na nejakej emocionálnej reakcii. Silné lipnutie na záveroch, ktoré rozdeľuje ľudí. Preto je tu konflikt. Môžeme žiť, prosím počúvaj priateľu, môžeme žiť bez názorov, predsudkov? Koniec koncou je to predsudok ak veríte v nejakého boha. Ak uvidíte, že viera, predsudok, závery, ideály rozdelujú ľudí a živia konflikt, takáto činnosť scela očividne nie je inteligentná. A tak ak to započujete zanecháte všetkých tých predsukov, všetkých názorov o tom, čo človek je či nie je, čo by mal byť a čo nie, zanecháte toho, aby ste mali slobodu, nezmätenú myseľ. Ak poviete, že to nie je možné, potom nikdy na to sami neprídete, čo to je byť inteligentný. A preto budete stále hľadať bezpečie v ilúzii a nikdy nenájdete. Preto budete vo veľkom zmätku, povzdvižení, neurotickej aktivite a úteku do sentimentality a romantiky, senzuality. To sa deje, že?

Ja neustále zápasí, usiluje, svírá, popírá a hluboce lpí na svých zkušenostech, idejích, názorech i touhách. Člověk lpí na své pověsti, na svém jménu i na svých zkušenostech. Lpí na tom, co řekl. Jestliže se chcete skutečně osvobodit od Já, vyžaduje to nelpění. Ke lpění dochází jen tehdy, jestliže nemáte dostatek energie. Je-li přítomno naprosto volné pozorovaní nenarušované myslí, pak pozorujete stejně, jako když se díváte například na věc, již nazýváte mouchou. Pozorujte své emoce a lpění stejným způsobem a všechna vaše energie se v tomto pozorování nahromadí. Proto zde není žádné lpění. Připoutaní jsou pouze lidé, kteří nejsou inteligentní, a lpí pouze ti, kdo nevidí všechny důsledky svého lpění. Tito lidé jsou ve světě rozšířeni, jsou v něm silným činitelem a snaží se nás polapit. Jestliže to však zblízka prohlédnete, pak již nebudete lapeni a nebudete plýtvat energií na něco, co nemá žádný smysl. Vaše energie se plně soustřeďuje v pozorování, a proto se připoutanost zcela vytratila. Ve vztazích objevíme, že rozpory vznikají, když naše činy přibližujeme našim ideám. Idea není než krystalizace myšlenky v symbol a snaha žít jak naznačuje symbol nás přivádí do rozporů. A tak pokud se řídíme myšlenkovými vzory budou tu rozpory stále.

Jiddu Krishnamurti

Poznámka spracovateľa: slová plodia ďalšie slová, teda reakcia plodí reakciu. Slovo je myšlienka. Na slove sa stávame závislí, mechanickí a to nás podmieňuje stále viac, berie nám to energiu, lebo ju strácame v konflikte.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář