Jdi na obsah Jdi na menu

Já mám tento mozek, který byl kultivovaný přes tisíciletí. To není můj mozek, to je mozek lidstva. Proto, to není já kdo se vyšetřuje. Tam není já vůbec. Nevím jestliže jste přišli k tomuto bodu. Myšlenka vytvoří psychiku a myšlenka oddělí mozek od psychiky, ale mozek a psychika jdou spolu, v tom procesu je vytvořeno já. Myšlenka řídí psychiku - já nesmím se cítit jako toto, musím se stát tím, tak stávaní se je psychologický proces vynalezený myšlenkou. A tak celý proces je mechanický. Mozek, když to je v nebezpečí, produkuje jeho vlastní mechanickou reakci, která ho bude chránit. To jsou procesy hmoty. Tak, myšlenka je hmotný proces. Mozek nemůže vidět celek. To je bod. Mozek je vypracován přes čas, měření, znalosti, od nejprimitivnější až k velmi důmyslným. Myšlenka vytvořila já s jeho psychologickým nepořádkem. Mozek je myšlenka, znalosti, psychika.

 

Američané vyvíjejí výborné počítače. A technologie není jen v počítačích, ale také v genetickém inženýrství, klonovaní, biochemii atd. Očividně, lidská bytost, jak on je, je množství shromážděných vědomostí a reakcí podle znalosti. A stroj, počítač když se bude starat o všechny, co pak je člověk? Nemyslím si, že rozumíme hloubce čeho se stane. Pak co jsme? Co je člověk pak? A pak, když stroj, chemikálie - používám slovo počítač, které obsahuje to celé okolo  - když počítač převezme nás kompletně, co budu já dělat? A když stroj a chemikálie převezmou to, to přestane pracovat. A jestliže to nepracuje, to se bude kazit. V každém člověku je pocit nicoty, prázdnoty, který bude zaplněn chemikáliemi, tam bude jiná forma LSD bez postranných efektů. Otázka je jak může člověk vytvořit tuhle technologii a nebyt zničen tím? My zničíme sebe, stroj nezničí nás, my zničíme sebe. Stroj je produkt znalostí, my sme produkt znalostí. Proto nás zničí znalosti, ne stroj. Mysl to jsou znalosti  Znalosti jsou známý, kromě technologických znalostí. Kdo má skončit znalosti? Osoba, která končí znalosti je ještě část znalostí. Tak není tam žádná entita oddělená od znalostí, která může skončit znalosti. Prosím jděte pomalu. Tam jsou jen znalosti, ne ukončení znalostí.

 

Mysl se kazí, protože nedovolí proniknout jeho hodnoty, dogmata. To je tam uváznuté. Jestliže já mám silné přesvědčení nebo názor, kazím se. A stroj pomůže nám se kazit rychleji. To je celé. Tak, co má člověk dělat? Člověk se honí za radovánkami. Tohle je to, co člověk hledá nyní, v různých formách. A on bude povzbuzený v tom strojem, drogou. Člověk bude nic, ale zapojený do snahy o potěšení. Snaha o boha je potěšení. Správně? To bude povzbuzeno strojem, drogami – bude ten člověk pouze entita, která je zaujatá potěšením? Potěšení je nejvíce destruktivní věc v životě. Já nemyslím si, že vy pochopíte důležitost toho. Konflikt mezi dobrým a zlým existuje odpradávna. Najít rovnováhu nebo stav kde tento konflikt neexistuje, což je potěšení.

 

Potešení je hnutí času.Vy jste všichni tak zatracení chytrý, to je to, co je nesprávne s vámi. Pohled, pane, počítač, chemikálie, převezmou muže. Toto není žádný dobrý ani špatný - to se stane. Samozřejmě, tam je krutost; samozřejmě, tam je laskavost. To je zřejmé. Matka zmláti dítě a někdo má soucit a nezraní někoho - tam je rozdíl, to je zřejmé. Proč ale to voláte dobrý nebo špatný? Proč to nazýváte zlem? Já namítám proti slovu, to je vše.

 

Inteligence není produkt myšlenky a když to jednou připustíte, pak myslitel nemá žádny význam. Na východe se pokusili potlačit či kontrolovat myšlenku, cíti, že když se myšlenka zastaví, jiné může existovat. K nim je to meditace. Možná Buddha viděl, že inteligence není myšlenka. Zbytek lidí to četlo nebo slyšelo, oni překládali to nebo opakovali to. Tak není tam žádné vyšetřovaní. Originálni člověk je ten kdo říka neznám to všechno, ale zjistím to, to je výzkum. Videní není použítí mozgu. Moment když popírate myšlení totálne, to je inteligence.

 

Nahlédnutí, videní mění samo mozkové buňky. Příčina, účinek, akce, reakce a to celé se najednou zastaví. Nepodstoupil mozek radikální změnu?

 

Jiddu Krishnamurti
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář