Jdi na obsah Jdi na menu

Celý můj život jsem hledal a chtěl být osvícený a objevil jsem, že není tam vůbec žádná taková věc jako osvícení. Nemám žádnou zprávu k světu. Co dělá vás nešťastným je hledání věci, která neexistuje. Štěstí neexistuje vůbec. Přišel jsem k bodu kde jsem říkal sobě: Buddha oklamal sebe a oklamal jiné. Všichni ti učitelé a zachráncové lidstva byli zatracení blázni - oni oklamali sebe. Ježíš byl další zavádějící žid, Freud je podvod 20. Století, tatímco J. Krishnamurti je falešný nejvíc. Zasvěcenci jsou nejhorší egotisté. Zasvěcenec je hra. Jiddu prohlašuje, že nemá žádné majetky, no je prezident osmdesát-miliónové říše dolaru. Ve skutečnosti, on už se stal autoritou pro stovky a tisíce lidí. On je více neurotik než lidé, kteří jdou poslouchat jej. On zřejmě podstoupil nějaký druh hluboké psycho - fyzické transformace ve 30tychl etech v Ojai. On brzy potom se zlomil, přinejmenším formálně, s theosofickou společností a řádem hvězdy, hlavní organizace, které objímaly a podporovaly jeho mesiášství, a začal nový život jako soukromá osoba. Mnoho let on žil ticho, dával nemnoho neformálních jednání, a účastnil se osvětové práce. V pozdní  50tych letech jeho knihy “první a poslední svoboda” a “komentáře o životě” vytvořily menší pocit a hodně většího a celkovějšího pokračování. On odmítl nějakou roli vedení, stejně jako pokusy institutionalize jeho učení, k jeho nekvalifikované dobré cti. V 60tyh letech on a jiní vypustili obrovskou Krishnamurti nadaci. On teď vede celosvětovou náboženskou korporaci, vydavatelské knihy a pásky, vedení škol a řídící shromáždění.  

Shromažďoval se o něm duchovní balast dvacet, třicet a čtyřicet roku. Já jsem žil s ním po celá léta a mohu vám říci on je veliký herec. „ My vezmeme cestu spolu” (smích) - ale vy nemůžete nikdy vydat se na tu cestu s ním. Zážitek s ním je objasnění myšlenky. Tak, my jsme zápasili roky a roky. Tam byly některé osobní rozdíly mezi námi. Já jsem chtěl některé rovné, čestné odpovědi od něj, které on nedal, pro jeho vlastní důvody. On byl velmi obranný - on něco bránil. Co je tam k obhajobě pro vás? Pověsit vaši minulost, celú věc na stromě a zanechat to lidem. Proč vy chcete bránit sebe? Chtěl jsem některé rovné, čestné odpovědi o jeho pozadí, který on nedával mě v uspokojivé cestě. A pak, ke konci, já jsem naléhal, se blížit, je tam něco za abstrakcemi, které vy hodíte ke mně?” a on říkal: „nemáte žádný způsob, jak vědět to pro sebe.” To byl konec našeho vztahu. Vidíte - jestliže nemám žádný způsob, jak znát to, vy nemáte žádný způsob, jak sdělit to. Jaké peklo my děláme? Já jsem plýtval sedmi roky. Zbohem, nechci vás vidět znovu. Pak  jsem odešel. My jsme měli dlouhé vážné přednášky, ale dostal se nikde. Opustil jsem ho s pocitem, že on viděl kostku cukru, ale nikdy ji neochutnal.

On odhalí systémy a otevře školy rozjímání, mluví o jednoduchosti a vytváří celosvětové majetkové organizace, říká, že musíte být sami o sobě, pak vyžaduje chránit jeho vyučování pro budoucnost. Jiddu s učedníki přišli k bodu kde jenom iba mohou opakovat  bezvýznamné fráze. Oni jsou mělké, prázdné osoby. On mluví o “pasivním uvědomění,” poznávací cesty, psychologické transformace, otevře školy a vypustí základy. Tyto aktivity neosvobodí vás, ale udržují pohyb myšlenky a tradice. On důvtipně lákal osoby, věřící v duchovní cíl, přes specifické techniky: pasivní uvědomění, volný dotaz, skepticismus atd. J. Krishnamurti mluví o transformacích ve vědomí, zatímco já odmítnu myšlenku na transformaci dohromady. Ano, používám 80 % jeho slov a fráz. On není muž s povahou. Jestliže on vidí nepořádek, který on má vytvořen v jeho falešné roli jako světovéhé mesiáše a rozpustí celou věc, budu první kdo ho pozdraví. Ale on je příliš starý a senilní to udělat. Jeho následovníci jsou zděšení, že dám jemu dávku jeho vlastní medicíny. Celá tato musí být vynechána. Jak dlouho jak vy chcete dostat nebo dosáhnout něčeho nebo chcete být osvícený, vy nebudete osvícený. Osvícení má zrušit tento celý obchod chtít být osvícený - to je osvícení. Já nechci používat toto slovo.

 

J. Krishnamurti si vybral psychologickou formu vysvětlení, která je už passé. Problém není psychologický, ale fyziologický. Toto tělo má stovky tisíců roků. Jeho sklon následovat vůdce, vyhnout se samotě, vést válku, připojit se ke skupinám - všechny takové zvláštnosti jsou v genetické výbavě lidstva, část jeho biologické dědičnosti. Skutečně poslouchat - vy myslíte tam je způsob, jak poslouchat, umění poslouchání. Není tam nic takového vůbec. Pro mňe není tam žádná taková věc jako mysl; mysl je mýtus. Protože není tam žádná taková věc jako mysl, ' mutace mysli ' to co Jiddu mluví okolo toho, nemá žádný smysl. Tam není něco na změnu radikálně nebo jinak. Tam není  realizace Já. Pro mně Krishnamurti je hra, přesně stejné hra jako všichni ti oškliví svatí na trhu, kterých máme v dnešním světě. Krishnamurtiho učení je falešný nesmysl. Osoba může poslouchat jej šedesát, sedmdesát nebo sto roků, ale nic se nepřihodí tomu člověku, protože celá věc je falešná.  On vytvořil novou past.

Mnoho z lidí, kdo byli kolem Krishnamurtiho cez padesát roků, šedesát roků, přicházejí a žádají mě: já jsem plýtval čtyřiceti roky, poslouchal toho člověka. Váš učitel musí jít, to nevadí kdo učitel je. Věc, kterou vy čtete, to je tá samá věc od které musíte být volní. Mnozí z vás budou zranění jestliže poukážu k na tuhle věc. Tam je kniha,  objevíte tam na polici, Volnost, která neví, hm? Je to velmi přepychový titul. Tak, vy čtete tu knihu. Vy musíte být volní od toho co vy čtete tam. Myšlenka se nezastaví. Myšlenky budou vždy tam, protože myšlenka a život nejsou dvě jiné věci  - vy nemužete dělat něco s tím. Když vy vidíte, že tento nástroj není věc k použití, rozumění, pak to nějak se zpomalí a se dostane do přirozeného rytmu, pak to nestane se problémem nebo břemenem pro vás.

U.G. Krishnamurti

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář